Aká je dobrá cena za fotovoltaiku od FOTON Energy?

Nie je žiadna novinka že cenu rieši každý človek.

Viete že výsledky testov z psychológie ukázali že ľudia nenávidia platenie pretože im spôsobuje bolesť ale na druhej strane milujú nakupovať. (zaujímavé uvedomenie aj pre mňa)

Viete od čoho by sa mala odvíjať cena za fotovoltaiku (fotovoltický systém)?

Základ je, hodnota ktorú Vám spoľahlivá firma dodá pretože, ak platí porekadlo ''ak dvaja robia to isté nikdy to nemusí byť to isté'' tak pri fotovoltike ktorá sa dá navrhnúť asi tisíc spôsobmi je to isté.

Aby sme určili hodnotu a či je cena dobrá musíme si byť vedomý toho čo všetko obsahuje ponuka fotovoltiky. (pozrite rozpis na konci)

Položte si otázky:

Aké sú použité materiály v ponuke? (garancia a záruky)

Aké služby a servis mi ponúka firma ktorá fotovoltiku realizuje?

Je v ponuke všetko čo tam má byť?

To najdôležitejšie pri návrhu je mať dostatočný výkon ktorý tvoria fotovoltické panely na streche, tie sú rôzne druhy a typy, výsledky z predošlých inštalácii nám ukázali aké panely máme použiť na to aby ste mali zo slnka čo najvyšší zisk.

Srdce celého systému je menič alebo striedač, ten je zariadenie (škatuľa cca: 60cm x 60cm) zavesená na stene ktorá reguluje napätie (elektrický prúd) medzi panelmi a elektroinštaláciou do ktorej pripájame cez zásuvky elektrospotrebiče ako chladnička, klíma, kúrenie, svietenie a podobne. Meniče sa rozdeľujú na 3 základné rozdelenia podľa ich použitia a účelu. 

 1. Na Sieťový menič nemôžete pripojiť batériu. 
 2. Hybridný menič je s možnosťou pripojenia batérie (dosahuje úsporu až 90%)  
 3. Ostrovný menič ktorý funguje iba s batériou. 

Najlacnejší nákup máme na sieťové meniče.

Pozor si dajte na to či v ponuke máme aj optimizéry pretože okrem bezpečnosti zvyšujú výkon počas celého fungovania fotovoltaiky, majú aj výhodu toho že ak v budúcnosti potrebujete servisovať výkon panelov máte okamžite informácie v aplikácii ktorý panel koľko elektrickej energie vyrobí. Je to Úplná kontrola a prehľad nad produkciou. Ak by tam neboli môžete roky vyrábať menej elektrickej energie a ani si toho nevšimne a prichádzate tak o svoje peniaze.

Súčasťou je aj elektroinštalačné prevedenie a istiace prvky ktoré musia byť súčasťou a pevnou bezpečnostnou zložkou každej fotovoltaiky.

Administratíva a zákonné povinnosti ktoré sa viažu na zhotovenie fotovoltiky a výrobu elektrickej energie sú rôzne pre firmy a pre domácnosti.

Pred výstavbou každej fotovoltiky žiadame prístup do distribúcie ich žiadosťou ktorú môžu zamietnuť (musíme nájsť náhradné riešenie ako u ostatných zamietnutých žiadostí). Následne kontaktujeme stavebný úrad pretože žiadosť na výstavbu fotovoltiky sa viaže sa stavebný zákon. (ďalšie úkony nebudem rozpisovať) To by malo byť súčasťou každej montáže.


Servis, servisné služby a starostlivosť o zákazníka je rovnako dôležitá súčasť k fotovoltike.

Ak by ste mali fotovoltiku ktorá vám nevyrába dostatok elektrickej energie tak by nemala mať označenie udržateľná budúcnosť. U nás si môžete objednať rôzne servisné služby (BezStarosti) ako aj umývanie panelov na streche.

Vráťme sa k cene fotovoltiky ako tak zo skúsenosti vieme že, ak je vstupná cena nižšia niečo za tým určite bude, pýtajte sa prečo je to tak, my nevieme ani nechceme pátrať po tom, nech každý uváži podľa seba či chce ísť do možného rizika a bude sa pozerať iba na cenu. Orientácia podľa ceny nie je v niektorých prípadoch prínosom do budúcnosti. Určite aj vy poznáte prípady kedy sa niekto orientoval iba podľa ceny a nakoniec zistil že musí niečo dať dorobiť alebo prerobiť a následne ho to stálo viac ako by si rovno zavolal odborníka a to nemusí byť iba pri fotovoltike.

Viete dobrá cena fotovoltaiky by mala byť taká aby ste vy s ňou boli spokojný pretože nejde ani tak o výslednú cenu ktorú zaplatíte na vstupe ale o to koľko Vám prinesie za celé funkčné obdobie. (až 10tky tisíc eur počas celého fungovania)

Ten kto rieši iba cenu, nerozumie dostatočne o čom je kvalitný fotovoltický systém a nemá dostatočný prehľad a je to samozrejme v poriadku pretože nemôže každý všetko vedieť.

My vo FOTON Energy vždy ceny nastavíme tak aby výsledok dával zmysel kupjúcemu aj predajcovi, inak to nemá zmysle. A možno niekedy nie sme najlacnejší a to nie je cieľom pretože cieľom je Vám dodať hodnotu a výslednú kvalitu počas garantovaného fungovania 30 rokov.

Cena práce je u nás možno niekedy o 5% - 10% viac ako u ostatných dodávateľov s toho dôvodu že si vážime každého človeka ktorý inštaluje a zapája fotovoltiku pre Vás a tieto financie sú určené na odmenu za dobre prevedenú inštaláciu, takto vieme že kvalita prevedenej práce je detailnejšia, dôkladnejšia a tak aj bezpečnejšia pre koncového zákazníka. (inú motivaciu na kvalitu prác som zatiaľ nenašiel)

Zo skúsenosti vieme že cena za dobrú fotovoltaiku sa hýbe bez dotácie približne 1000€ za inštalovaný 1kWp. Príklad: ak je inštalácia o výkone 10kWp nemala by klesnúť pod 10 000€ teda môže ale otázka znie na úkor koho? (Kvality materiálov, dodaných služieb alebo kvality montáže)

Ale povedzme si otvorene cena vždy (99%) aj tak víťazí a preto si nechate spraviť ponuku vo FOTON Energy, zašlite nám podklady a my Vám pošleme ponuku vypočítanú na mieru.

Zloženie fotovoltiky od FOTON Energy: (takéto zloženie by mala obsahovať dobre postavená ponuka fotovoltiky)

 1. Fotovoltaické panely - garancia výroby 30 rokov
 2. Menič - predĺžená záruka na 30 rokov
 3. Smartmeter - meranie spotreby
 4. Certifikovaná konštrukcia
 5. Ističe a Elektroinštalačný materiál
 6. Optimizéry - výkon, bezpečie a servis
 7. Projektová dokumentácia
 8. Revízia - výstupná kontrola revízneho u Vás
 9. Administratívne práce (vybavenie zákonných povinností a dotácie)
 10. Montážne práce - na streche
 11. Elektrikárska práca


Čo by Vám mala poskytnúť dobrá firma a čo zabezpečuje FOTON Energy:

 1. Odbornosť a spoľahlivosť
 2. Vlastné priestory
 3. Sklady na preskladnenie materiálov
 4. Obchodné a Administratívne priestory - Showroom v NITRE Šípová 1
 5. Poistenie v prípade poškodenia cudzieho majetku
 6. Vyškolený montážny personál aj s oprávnenním na výkon prác
 7. Kvalitných dodávateľov materiálov
 8. Spolupráca s gigantom na trhu
 9. Zabezpečiť energetické výpočty a poradenstvo
 10. Servis a podporu (Zákaznícku linku)
 11. Certifikáty a oprávnenia
 12. Projektovanie
 13. Dotácie
 14. To najpodstatnejšie je pre nás vytvoriť u Vás spokojnosť s dodanou službou alebo produktom.

Majte lepšiu a udržateľnú budúcnosť aj vy. S pozdravom Peťo s Fotónu.